1.5KE39A-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Similar
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
MCC (Micro Commercial Components)
YAGEO
In Stock: 990
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
53.9V Clamp 27.8A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE39A-E3/73
DigiKey Part Number
1.5KE39A-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE39A-E3/73
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
37.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.9V