Image for SMA5J18A-E3/61 is not available
SMA5J18A-E3/61
DigiKey Part Number
SMA5J18A-E3/61GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMA5J18A-E3/61GICT-ND - Cut Tape (CT)
SMA5J18A-E3/61GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J18A-E3/61
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 17.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V