SMBG12CA-M3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 6,266
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
SMBG12CA-M3/5B
DigiKey Part Number
SMBG12CA-M3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBG12CA-M3/5B
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V