SMC3K26CAHM3/57 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMC3K26CAHM3/57 |
Description | TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 42.1V Clamp 71.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SMC3K26CAHM3/57 Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 71.3A |
Mfr | Power - Peak Pulse 3000W (3kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V | Base Product Number |