SMP3V3-M3/84A
DigiKey Part Number
SMP3V3-M3/84AGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMP3V3-M3/84AGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMP3V3-M3/84AGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMP3V3-M3/84A
Description
TVS DIODE 3.3VWM 7.3VC DO220AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.3V Clamp 54.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-220AA (SMP)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMP3V3-M3/84A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-220AA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
4.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
7.3V