VB40150C-E3/4W
DigiKey Part Number
VB40150C-E3/4WGI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VB40150C-E3/4W
Description
DIODE ARR SCHOT 150V 20A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 20A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.43 V @ 20 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 150 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A