TS63Y503KR10
DigiKey Part Number
TS63Y-50KTR-ND - Tape & Reel (TR)
TS63Y-50KCT-ND - Cut Tape (CT)
TS63Y-50KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS63Y503KR10
Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 15.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS63Y503KR10 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Sfernice
Number of Turns
15.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
50 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.270" x 0.197" Face (6.85mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%