VJ0805A101JXAMC
DigiKey Part Number
720-1980-2-ND - Tape & Reel (TR)
720-1980-1-ND - Cut Tape (CT)
720-1980-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0805A101JXAMC
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0805
Detailed Description
100 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
VJ0805A101JXAMC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)