MFU0805FF00500P500
DigiKey Part Number
749-MFU0805FF00500P500TR-ND - Tape & Reel (TR)
749-MFU0805FF00500P500CT-ND - Cut Tape (CT)
749-MFU0805FF00500P500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFU0805FF00500P500
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFU0805FF00500P500 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
9.0E-4
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W x 0.018" H (2.00mm x 1.25mm x 0.45mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.57 Ohms