PTS080501B100RPU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 56,458
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
RTD Platinum (Pt) 3850ppm/°C 0805 (2012 Metric)
MFU 0805 (2012 metric)
Resistors: Hands on Electronic Simulation of an Optimized Linear Output Temperature Sensing Circuit
PTS080501B100RPU00
DigiKey Part Number
PTS080501B100RPU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS080501B100RPU00
Description
SENSOR RTD 100OHM 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RTD Platinum (Pt) ±0.3% 3850ppm/°C 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
PTS080501B100RPU00 Models
Category
RTD Material
Platinum (Pt)
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Termination
SMD (SMT) Tabs
Packaging
Box
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Part Status
Active
Current
1 mA
Resistance @ 0°C
100 Ohms
Mounting Type
Surface Mount
Resistance Tolerance
±0.3%