PTS0805M1B500RPU00
DigiKey Part Number
PTS0805M1B500RPU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS0805M1B500RPU00
Description
SENSOR RTD 500OHM 0805
Detailed Description
RTD Platinum (Pt) 3850ppm/°C 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
PTS0805M1B500RPU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Current
0.4 mA
Surface Mount
Resistance @ 0°C
500 Ohms
Grade
Automotive
Resistance Tolerance
±0.3%