1091QM5-12V
DigiKey Part Number
L50175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1091QM5-12V
Description
LED PNL IND GREEN QUICK CON
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green 12V Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
EDA/CAD Models
1091QM5-12V Models
Category
Lens Color
Green
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Ratings
AC/DC
Series
Voltage
12V
Packaging
Bulk
Panel Cutout Shape
Round
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Green
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)