225CKS450MJM
DigiKey Part Number
225CKS450MJM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
225CKS450MJM
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 180.858Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
38 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
95 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
180.858Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C