75844-156-16LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 75844-156-16LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 75844-156-16LF |
Description | CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 75844-156-16LF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.225" (5.72mm) |
Series | Contact Length - Post 0.120" (3.05mm) |
Packaging Bulk | Overall Contact Length 0.445" (11.30mm) |
Part Status Obsolete | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Connector Type | Contact Shape Square |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Mating Gold, GXT™ |
Pitch - Mating | Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm) |
Number of Positions | Contact Material Phosphor Bronze |
Number of Rows 2 | Insulation Material Thermoplastic |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -65°C ~ 130°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 5A |
Mounting Type | Voltage Rating 110V |