GCS150PS15 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1470-1325-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GCS150PS15 |
Description | AC/DC CONVERTER 15V 110W |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | GCS150PS15 Models |
Category | Applications ITE (Commercial), Medical |
Mfr | Voltage - Isolation 4 kV |
Series | Efficiency 93% |
Packaging Box | Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating) |
Part Status Active | Features Adjustable Output, Standby Output, Universal Input |
Type Open Frame | Mounting Type Chassis Mount |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm) |
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Approval Agency CB, CE |
Voltage - Output 1 15V | Standard Number 62368-1 |
Current - Output 1 7.3 A | Minimum Load Required No |