SLE48S2403F01 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 271-SLE48S2403F01-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SLE48S2403F01 |
Description | AC DC ADAPTOR |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12V 48 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Positive Center |
Manufacturer SL POWER / Advanced Energy | Applications ITE (Commercial), Medical |
Series | Efficiency Level VI, CoC Tier 2 |
Packaging Box | Operating Temperature 0°C ~ 40°C |
Part Status Active | Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
Region Utilized International | Cord Length 59" (1.50m) |
Form Desktop (Class I) | Input Connector IEC 320-C6, IEC 320-C14, IEC 320-C18 |
Input Type Cord (Sold Separately) | Size / Dimension 4.80" L x 2.01" W x 1.24" H (122.0mm x 51.0mm x 31.5mm) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Approval Agency CB, CCC, CE, CSA, cULus, cURus, GS, KC, TUV, UL |
Voltage - Output 12V | Standard Number 60601-1; 62368-1 |
Current - Output (Max) 4A | Base Product Number |
Power (Watts) 48 W |