TR2/6125FF8-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 28
Datasheet
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 4,485
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 1,006
Similar
Littelfuse Inc.
8 A 125 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2410 (6125 Metric)
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
TR2/6125FF8-R
DigiKey Part Number
TR2/6125FF8-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR2/6125FF8-R
Description
FUSE BRD MNT 125VAC/72VDC 2410
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Obsolete
Melting I²t
70.0
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cULus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.107" W x 0.107" H (6.10mm x 2.72mm x 2.72mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.0087 Ohms