BTA212X-800B,127
DigiKey Part Number
1740-1120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA212X-800B,127
Description
TRIAC 800V 12A TO220F
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 800 V 12 A Through Hole TO-220F
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Supplier Device Package
TO-220F
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
95A, 105A