CAR600M17HN6
DigiKey Part Number
1697-CAR600M17HN6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAR600M17HN6
Description
MOSFET 2N-CH 1700V 986A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1700V (1.7kV) 986A (Tc) Chassis Mount Module
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
986A (Tc)
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
55700pF @ 0V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Package / Case
Module
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Supplier Device Package
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700V (1.7kV)