FCS60US24
DigiKey Part Number
1470-4691-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCS60US24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
FCS60US24 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
85%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.10" H (101.6mm x 50.8mm x 27.9mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
2.5 A