HDL3000PS150
DigiKey Part Number
1470-HDL3000PS150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDL3000PS150
Description
AC/DC CONVERTER 150V 3000W
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 150V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
HDL3000PS150 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
91%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Size / Dimension
11.87" L x 6.69" W x 2.52" H (301.5mm x 169.9mm x 64.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
150V
Standard Number
Current - Output 1
20 A