HDL3000PS24
DigiKey Part Number
1470-HDL3000PS24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDL3000PS24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 3000W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
HDL3000PS24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
91%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Size / Dimension
12.48" L x 6.69" W x 2.50" H (317.0mm x 169.9mm x 63.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
125 A