JCK1512D12
DigiKey Part Number
1470-1988-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCK1512D12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 625mA, 625mA 9V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JCK1512D12 Models
Category
Current - Output (Max)
625mA, 625mA
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
OCP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
2
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)