JCK3024S12
DigiKey Part Number
1470-2009-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCK3024S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
JCK3024S12 Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
2.5A