JCK4012S12
DigiKey Part Number
1470-2013-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCK4012S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 40W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 3.33A 9V - 18V Input
EDA/CAD Models
JCK4012S12 Models
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
3.33A