JTL4024S12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 6
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 3.35A 9V - 36V Input
JTL4024S12
DigiKey Part Number
JTL4024S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTL4024S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
JTL4024S12 Models
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
3.35A