QSB30048S24
DigiKey Part Number
1470-4162-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSB30048S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 300W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 12.5A 18V - 75V Input
Category
Power (Watts)
300 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Current - Output (Max)
12.5A