STR05S3V3-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STR05S3V3-TR |
Description | DC DC CONVERTER 3.3V |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 500mA 4.75V - 32V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Applications ITE (Commercial) |
Mfr | Features Remote On/Off, SCP |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Efficiency 81% |
Part Status Last Time Buy | Mounting Type Surface Mount |
Type Linear Regulator Replacement | Package / Case 10-SMD Module |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 0.60" L x 0.38" W x 0.36" H (15.3mm x 9.6mm x 9.2mm) |
Voltage - Input (Min) 4.75V | Control Features Enable, Active High |
Voltage - Input (Max) 32V | Approval Agency CE, UKCA |
Voltage - Output 1 | Standard Number 61000 |
Current - Output (Max) 500mA | Base Product Number |
Power (Watts) 2 W |