AC0805KKX7R8BB684
DigiKey Part Number
13-AC0805KKX7R8BB684TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0805KKX7R8BB684CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0805KKX7R8BB684DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805KKX7R8BB684
Description
CAP CER 0.68UF 25V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.68 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
AC0805KKX7R8BB684 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)