SQZ10AJB-1K
DigiKey Part Number
13-SQZ10AJB-1K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQZ10AJB-1K
Description
RES 1K OHM 5% 10W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±5% 10W Through Hole Resistor Radial - 4 Leads Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Metal Oxide Film
Category
Features
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial Lead
Resistance
Size / Dimension
1.890" L x 0.394" W (48.00mm x 10.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)