ECA-2WHG4R7
DigiKey Part Number
P5875-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2WHG4R7
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-2WHG4R7 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
49 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
73.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C