8PC15-PFRA
DigiKey Part Number
19-8PC15-PFRA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8PC15-PFRA
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS R/A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Contact Finish
Gold
Mfr
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Series
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Box
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Guide
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
220V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C