8PC15-WMCC
DigiKey Part Number
19-8PC15-WMCC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8PC15-WMCC
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
220V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C