ABM8-28.63636MHZ-R40-D2Y-T
DigiKey Part Number
535-ABM8-28.63636MHZ-R40-D2Y-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM8-28.63636MHZ-R40-D2Y-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM8-28.63636MHZ-R40-D2Y-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8-28.63636MHZ-R40-D2Y-T
Description
CRYSTAL 28.63636MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28.63636 MHz ±20ppm Crystal 18pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM8-28.63636MHZ-R40-D2Y-T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
28.63636 MHz
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)