VQ1031500000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 1,612
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 230
Datasheet
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Altech Corporation
Altech Corporation
On Shore Technology Inc.
Image for VQ1031500000G is not available
VQ1031500000G
DigiKey Part Number
VQ1031500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VQ1031500000G
Description
TERM BLK 10P SIDE ENT 3.81MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
16-30 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
10
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.150" (3.81mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Current
10 A
Screw Thread
M2
Voltage
300 V