OSTVQ103150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 1,612
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 230
Altech Corporation
Altech Corporation
Amphenol Anytek
Image for OSTVQ103150 is not available
OSTVQ103150
DigiKey Part Number
OSTVQ103150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVQ103150
Description
TERM BLK 10P SIDE ENT 3.81MM PCB
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Contact Material - Plating
Brass
Positions Per Level
10
Clamp Material - Plating
Brass
Pitch
0.150" (3.81mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Current
10 A
Screw Thread
M2
Voltage
300 V