MAX6043BAUT10+T
DigiKey Part Number
175-MAX6043BAUT10+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX6043BAUT10+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX6043BAUT10+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6043BAUT10+T
Description
IC VREF SERIES 0.1% SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.1% 10 mA SOT-23-6
EDA/CAD Models
MAX6043BAUT10+T Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
19µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
30µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
12V ~ 40V
Current - Supply
650µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Package / Case
SOT-23-6
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
SOT-23-6
Tolerance
±0.1%
Base Product Number
Temperature Coefficient
25ppm/°C