MAX6126AASA50+T
DigiKey Part Number
MAX6126AASA50+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX6126AASA50+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX6126AASA50+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6126AASA50+T
Description
IC VREF SERIES 0.02% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 5V V ±0.02% 10 mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX6126AASA50+T Models
Category
Temperature Coefficient
3ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 0.1Hz to 10Hz
2.85µVp-p
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
5.2V ~ 12.6V
Part Status
Active
Current - Supply
725µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
8-SOIC
Tolerance
±0.02%