AD5282BRUZ200-R7
DigiKey Part Number
AD5282BRUZ200-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5282BRUZ200-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5282BRUZ200-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5282BRUZ200-R7
Description
IC DIG POT 200K 16-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 200k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 16-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD5282BRUZ200-R7 Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
4.5V ~ 16.5V, ±5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±30%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
30ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
16-TSSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C