DP10054P3L
DigiKey Part Number
DP10054P3L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DP10054P3L
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 54V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
54V 100 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
100 W
Manufacturer
ARTESYN / Advanced Energy
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-5°C ~ 45°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D.
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
35.4" (0.9m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C6
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.14" L x 2.56" W x 1.46" H (156.0mm x 65.0mm x 37.2mm)
Voltage - Output
54V
Approval Agency
CB, CCC, CE, PSE, TUV, UL
Current - Output (Max)
1.85A