TR9CX3333T00-IM(R6B)
TR9CX3333T00-IM(R6B)
DigiKey Part Number
1939-1788-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9CX3333T00-IM(R6B)
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 54V 180W
Detailed Description
54V 180 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR9CX3333T00-IM(R6B) Models
Category
Polarization
Either
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.95" L x 2.91" W x 1.58" H (176.5mm x 74.0mm x 40.0mm)
Voltage - Output
54V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
3.33A
Standard Number
60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
180 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
150mW (Max)