SRR1260-3R3Y | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRR1260-3R3Y |
Description | FIXED IND 3.3UH 7.6A 12 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 33 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.6 A 12mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRR1260-3R3Y Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 12mOhm Max |
Series | Q @ Freq 20 @ 7.96MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 40MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±30% | Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm) |
Current - Saturation (Isat) 7.8A | Base Product Number |