SRR3011-2R5YL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRR3011-2R5YL |
Description | FIXED IND 2.5UH 1.2A 85 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 85mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRR3011-2R5YL Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 85mOhm Max |
Series | Q @ Freq 7 @ 7.96MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 112MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±30% | Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm) |
Current - Saturation (Isat) 1A | Base Product Number |