LIB1840Q4R0118
DigiKey Part Number
4688-LIB1840Q4R0118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LIB1840Q4R0118
Description
CAP LITHIUM HYB 1100F 4V 18*40
Detailed Description
1100 F (EDLC) Supercapacitor 4 V Radial, Can 25mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
1100 F
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated
4 V
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 1kHz