SLA3R8L1582255
DigiKey Part Number
5011-SLA3R8L1582255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLA3R8L1582255
Description
CAP LITHIUM HYB 1500F 3.8V 22*55
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 18mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Ymin
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
1500 F
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm @ 1kHz