CS18-01S100-05-1
DigiKey Part Number
2603-CS18-01S100-05-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2603-CS18-01S100-05-1CT-ND - Cut Tape (CT)
2603-CS18-01S100-05-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS18-01S100-05-1
Description
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 97DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 800 Hz ~ 20 kHz Top Square
EDA/CAD Models
CS18-01S100-05-1 Models
Category
Power - Rated
1 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
1.5 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Square
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyimide (PI)
Type
General Purpose
Material - Magnet
SmCo
Frequency Range
800 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Pads
Frequency - Self Resonant
1kHz
Size / Dimension
0.709" L x 0.709" W (18.00mm x 18.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Efficiency - dBA
97.00
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency - Testing
1W/100mm
Distortion Rating
5% @ 2kHz, 1W