CS25-02P95-05-1X
DigiKey Part Number
2603-CS25-02P95-05-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS25-02P95-05-1X
Description
SPEAKER 4OHM 2W TOP PORT 103DB
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 2 W 760 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
CS25-02P95-05-1X Models
Category
Power - Rated
2 W
Power - Max
2.2 W
Frequency Range
760 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
950Hz
Impedance
4 Ohms
Size / Dimension
0.984" L x 0.551" W (25.00mm x 14.00mm)
Efficiency - dBA
103.00
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Efficiency - Testing
1W/100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Distortion Rating
10% Max