CQB150W-110S48N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cincon Electronics Co. LTD
In Stock: 4
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 3.2A 43V - 160V Input
CQB150W-110S48N
DigiKey Part Number
2034-3347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB150W-110S48N
Description
DC DC CONVERTER 48V 154W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CQB150W-110S48N Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Railway
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
90.5%
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
43V
Supplier Device Package
Module
Voltage - Input (Max)
160V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output (Max)
3.2A
Standard Number
50155; 60950-1
Power (Watts)
154 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
3 kV