CPDX1515A-100MC
DigiKey Part Number
4044-CPDX1515A-100MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDX1515A-100MC
Description
FIXED IND 10UH 14.7A 9.35 MOHM
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 14.7 A 9.35mOhm Max Vertical, 2 PC Pin
Category
Current - Saturation (Isat)
27.8A
DC Resistance (DCR)
9.35mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
1515
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.610" L x 0.602" W (15.50mm x 15.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)