CPEX4141L-101MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX4141L-101MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX4141L-101MC
Description
FIXED IND 100UH 35A 5.82 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Wirewound Inductor 35 A 5.82mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPEX4141L-101MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
31A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
5.82mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Low Loss, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.635" L x 1.614" W (41.50mm x 41.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.535" (39.00mm)